Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to okres nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa rozwija się wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Nierzadko obserwowany jest także krwiomocz. Leczenie należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci czworonoga. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść preparatu to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. środki te są aplikowne dostosowanym aplikatorem na szyję zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego preparatu jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Karmy-dla-psow_Suche-karmy-29930.html sucha karma dla psa