Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

furminator https://www.krakvet.pl/firm-chy-1511782221-FURminator.html