Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa trochę twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć norkę, do której będzie mogła skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota